Chromatography Port Injection Liners
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (15)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (82)
- (12)
- (4)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (15)
- (11)
- (3)
- (15)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (5)
- (48)
- (7)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (18)
- (1)
- (32)
- (33)
- (123)
- (12)
- (31)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (19)
- (2)
- (13)
- (49)
- (43)
- (22)
- (1)
- (1)
- (18)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (11)
- (3)
- (15)
- (81)
- (4)
- (6)
- (6)
- (1)
- (34)
- (105)
- (10)
- (25)
- (44)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (23)
- (1)
- (45)
- (3)
- (4)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (43)
- (1)
- (4)
- (9)
- (1)
- (79)
- (4)
- (5)
- (14)
- (2)
- (4)
- (3)
- (116)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (14)
- (23)
- (1)
- (44)
- (11)
- (3)
- (1)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (15)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (7)
- (4)
- (3)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (4)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (230)
- (1)
- (3)
- (44)
- (1)
- (5)
- (22)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (56)
- (1)
Filtered Search Results
Restek™ Inlet Liner Seals for TRACE PTV
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Thermo Scientific TRACE PTV.
Restek™ Direct Injection (DI) Liner Adapter for Agilent 5890 Packed Column GC
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 5890 Packed Column GC.
Restek™ 4.0mm ID Straight Inlet Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
| Geometry | Straight |
|---|---|
| Length (Metric) | 78.5 mm |
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 6.3 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 4 mm |
| Product Type Specs | Straight Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Inlet Liners for Splitless Injection - Double Gooseneck Splitless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Product Type Specs | IP Double Taper Gooseneck Splitless Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Inlet Liners for Splitless Injection - Siltek Double Gooseneck Splitles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Product Type Specs | Siltek Double Taper Gooseneck Splitless Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Cyclo Vu-Tight DI Liner (1/4-inch OD)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Visually observe the Press-Tight connection between the column end and liner.
| For Use With (Equipment) | 0.32 and 0.53 mm I.D. Capillary Columns |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Product Type Specs | Cyclo Vu-tight Direct Injection Liner |
Restek™ Split Liners for Varian 1075/1077 GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Bruker/Varian GCs equipped with 1075/1077 inlets.
| Length (Metric) | 72 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 6.3 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 4 mm |
| Product Type Specs | Split Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ 1078/1079 Liners for Varian GCs: Splitless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Bruker/Varian GCs equipped with 1078/1079 inlets.
| Length (Metric) | 54 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 5 mm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Inlet Liners for Split Injection
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fully deactivated to prevent degradation or adsorption of active compounds
| Geometry | Precision |
|---|---|
| Length (Metric) | 7.85 cm |
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Packing Material | Deactivated Wool |
| Diameter (Metric) Outer | 6.3 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 4.0 mm |
| Quantity | 5/Pk. |
| Product Type Specs | Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Split Liners for Agilent™/Finnigan™ GCs: Cyclosplitter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with dirty samples
| Length (Metric) | 78.5 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 6.3 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 4.0 mm |
Restek™ CarboFrit-Packed Inlet Liners for Agilent GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Packing Material | CarboFrit |
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Zero Dilution Outer Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For PerkinElmer Auto SYS and Clarus GCs equipped with split/splitless inlets.
Restek™ Topaz Single Taper Inlet Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets
Restek™ Topaz Single Baffle CIS4/TDU Inlet Liner with Wool, 2.0 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
Restek™ Topaz 2.0 mm ID Straight Inlet Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets